Научете как да пилотирате безопасно дрона си през зимата и да направите впечатляващи кадри.

Със започването на зимата много начинаещи пилоти се питат дали и в какви условия могат да пилотират дрона си. Истината е, че летенето в екстремни зимни условия е предизвикателство и за по-опитните пилоти. Съществуват редица рискови фактори, които могат да повлияят на ефективността на полета, да повредят дрона и дори да се стигне до нежелани инциденти. Причината за това е , че времето през зимата може да бъде непредсказуемо. Може по време на летенето да срещнете дъжд, мъгла, сняг и силен вятър. Но как можете да осъществите безопасно пилотиране и да заснемете желаните зашеметяващи кадри, които зимата може да предложи? Ще Ви дадем няколко съвета какви мерки за безопасност да имате предвид и как да настроите камерата на дрона си.

Живот на батерията

Един от основните ефекти на студеното време през зимата върху безпилотното устройство е намаляването на живота на батериите. Ниските температури оказват влияние най-вече на литиевите полимерни батерии, които DJI дроновете използват. Химическата активност на батериите намалява, когато те са извън зоната на комфортната температура. Това може да доведе до загуба на мощността с до 50% по-бързо, а при най-екстремни температури устройството на теория е възможно дори да се изключи по време на полет.

Няколко съвета, преди да излетите:

  • Преди да излезете от вкъщи, проверете дали батерията е напълно заредена.
  • Преди да излетите, включете дрона и го задръжте така, за да загрее. След това може да го издигнете.
  • Хубаво е предварително да загреете батерията до 20° C. Може да се снабдите с нагреватели за батерии.
  • Вземете със себе си допълнителни батерии. Дръжте резервните батерии на закрито в колата, като може да ги оставите да се затоплят на таблото и да настроите колата в режим на размразяване на прозорците. Оставете колата на слънце.
  • Не съхранявайте дрона си в студено помещение, където може да замръзва. Дръжте го на сухо място с температура около 25° C.
  • Не забравяйте и за батериите на контролера. Проверете дали са напълно заредени.

Можете да разгледате предложенията ни за батерии за дрон ТУК

Преценете рисковите условия

Когато се опитвате да заснемете ефектни кадри през зимата, мъглата и влагата могат да Ви попречат да осъществите полета си безаварийно. Не подценявайте зимните условия и не предприемайте рисковани полети. Ето при какви условия трябва да сте изключително внимателни:

  • Винаги преди да предприемете излитане, проверявайте прогнозата за времето. Избягвайте силния вятър, дъждовете и снеговалежите. Ако решите да летите с дрона си, правете го в спокойно и ясно време. Не бива да летите, когато скоростта на повърхностния вятър е над 20 км / ч.
  • Силният вятър ще повлияе допълнително на живота на батериите, понеже дронът ще изразходва допълнително енергия, за да лети срещу вятъра. Дори устройството Ви да е стабилно и устойчиво във ветровито време, рискувате да изразходите батериите неусетно.
  • Избягвайте да летите при температури по-ниски от 0 ° C.
  • Влагата е другото условие, което трябва да избягвате през зимата. Тя може да повреди моторите. За да предотвратите кацането в сняг и последваща повреда, препоръчваме Ви да използвате площадка за кацане и излитане.
    Може да намерите площадки за приземяване и излитане на дрон на достъпни цени ТУК 
  • При достатъчно излагане на влага може да се повредят моторите, камерата и вътрешните системи на дрона. Ако използвате дрон с активиран GPS, кондензацията също може да наруши тези сигнали, изкривявайки вашите геотагове.
  • Не подценявайте мъглата. Тя може неочаквано да задейства сензорите за избягване на препятствия и да накара машината да спре полета, противно на Вашите команди. Също може да причини и обледеняване на пропелерите, което е проблем не само при дроновете, но и в авиацията и това може да Ви коства Вашата машина.

Настройки на камерата

Заснемането на приказните бели зимни кадри не е толкова лесно, колкото си мислят повечето хора. Пилотирането и заснемането в зимни условия изисква да настроите ръчно експозицията на камерата и баланса на бялото. Ако просто зададете снимане в автоматичен режим, кадрите вероятно ще излязат тъмни. За да постигнете желаната яркост, задайте стойностите ръчно.

Следете стойностите на ISO, понеже може да липсва светлина. Ако видите, че камерата увеличава ISO над препоръчителния диапазон, трябва да намалите стойностите ръчно, за избегнете шум в кадрите.

Запазете контролера и себе си топли

Освен да се грижите добре за батериите, поддържайте мобилното си устройство топло. Ако управлявате дрона си с контролер, пазете го от замръзване. Носете ръкавици, за да не изтръпнат и премръзнат ръцете Ви. Изберете подходящи ръкавици, с които ще Ви е удобно да управлявате мобилното устройство или контролера. Ако пръстите Ви изтръпнат от студ, работата със сензорния екран ще е невъзможна. Обличайте се добре и подходящо спрямо условията навън. Ако все пак прогнозите са за екстремни температури или бури, оставете полета за някой друг ден и запазете себе си и дрона си в добро състояние.

Зимата определено е сезон, в който може да заснемете уникални зимни пейзажи и да имате незабравими полетни изживявания с Вашия дрон. За да запазите добрите емоции и да избегнете инциденти с летателното устройство, подгответе се добре, преди да излетите. Зареждайте винаги батериите си. Съхранявайте дрона на сухо място с умерена температура. Подгответе зимната си екипировка и следете прогнозата за времето.

Ако още не сте избрали най-добрия дрон за Вас или искате да подмените стария си дрон с нов, разгледайте страницата ни, където може да намерите още полезни съвети за пилотиране и избор на подходящ дрон: https://www.copter.bg/bg/.

Добавен в любими