- Интересно
- 106 views
Съвети за пилотиране на дрон през зимата
Как да управлявате дрона си в зимни условия?
Зимата вече е тук и е покрила всичко наоколо със сняг. Може би усещате неистово желание да заснемете тази красота, но не сте сигурни как точно да пилотирате дрона си в такива условия и как ще повлияят ниските температури на полета. Като цяло зимата с нейните отрицателни температурни стойности не е най-подходящото време за летене с дрон, но все пак, ако сте решили да осъществите това предизвикателство, имаме няколко съвета за Вас.
Полет с дрон през зимата
Едно от най-големите изпитания за дрона ви през зимата са ниските температури. Тъй като тези безпилотни машини работят с липови батерии, отрицателните температури спомагат за това батериите да губят по-бързо заряда си. Понякога това може да се случи два пъти по-бързо от обикновеното. Имайте предвид, че при екстремни условия е възможно дори да изгубите връзка с машината.
Как да пилотирате дрона си в зимни условия?
Ето каква последователност от действия съветваме да изпълнявате през зимата:
- Стартирайте безпилотния самолет и изчакайте да загрее няколко минути преди да излетите с него.
- Преди да напуснете дома си, проверете дали сте заредили батериите на дрона до пълен капацитет. По време на полет винаги наблюдавайте как зарядът се изразходва, за да можете да прецените кога е време да смените батериите(винаги носете със себе си допълнителни заредени батерии).
- Винаги съхранявайте батериите при подходящи условия - най-добрата температура е стайната. Ако сте навън, можете да държите резервните батерии в автомобила си.
- Уверете се, че батериите на контролера също са максимално заредени и не са на студено. Не дръжте контролера на студено дълго време.
- Ако сте решили да заснемете снимки и кадри с дрона си, имайте предвид, че снегът и облачното небе може да повлияят на крайния резултат. Затова е редно да използвате подходящи настройки за тези условия. Можете да намалите скоростта на снимане и регулирайте баланса на бялото ръчно.
Съвети за зимна фотография с дрон
Една голяма част от дроновете имат настройки за баланс на бялото за различните условия. Ако ви е трудно да боравите с автоматичните настройки, можете да регулирате баланса ръчно.
Ето и още какво можете да направите, за да подобрите качеството на кадрите:
- За да предотвратите шума на снимките, регулирайте ISO настройките - следете стойностите да не надвишат препоръчителния диапазон, който при различните модели е различен( за DJI’s Phantom 4 RTK е 100-400).
- Ако забележите размазване на картината, можете да намалите скоростта с няколко километра.
- Не летете при вятър по-силен от 15-20км/час, не само защото не е безопасно за дрона, но и защото поривите на вятъра ще доведат вибрации и лошо качество на снимките.
Съвети за летене с дрон във ветровити условия
Каквито и прогнози да дават метеоролозите, следете полета и как се държи дрона във въздуха. Най-добре е да летите перпендикулярно на вятъра, но ако забележите, че управлението ви затруднява, предотвратете полета.
Внимавайте при излитане и кацане. Тогава мощността на дрона не е достатъчно голяма и поривът на вятъра може да отклони машината от курса.
Ако нивото на кондензация е прекалено високо, това може да повреди дрона ви. Също така може да наруши и сигналите на GPS системата. Затова избягвайте прекалено влажните условия.
Кои условия са потенциално опасни за дрона?
Това са влажните условия като мъгла, дъжд или снеговалеж. Силният вятър също трябва да бъде избягван. При наличието на мъгла е възможно устройството дори да бъде заблудено, че пред него има обект и да бъде отклонено от курса си.
Препоръчително е през зимата да избягвате контакта на дрона със снега, като за целта можете да използвате площадка за излизате и кацане.
Подгответе се за зимните условия
Както дрона ви, така и вие трябва да бъдете подготвени за зимните условия. Обличайте се топло, носете подходящи ръкавици, с които ще ви е удобно да управлявате устройството. Ако пръстите ви замръзнат, няма да можете да усещате контролера или сензорния екран.
Винаги проверявайте каква ще е прогнозата за времето и бъдете бдителни за изненадващи промени. Особено в планинските райони е много вероятно времето да се влоши бързо.
Следете нашия блог за още полезни статии. Ако сте в търсене на новия си дрон или имате нужда от допълнителни аксесоари, разгледайте нашите онлайн предложения на COPTER.BG.